Учени откриха частици кадмий и олово
Снимка: личен архив
Английски учени установиха, че опасни съставки от цветните рисунки върху стъклените чаши, попадат в тях и са опасни за здравето. Боите, с които се рисуват изображенията, съдържат кадмий и олово, които са потенциална отрова.
Така че, изпиването на чаша вода, се оказва не е така здравословно. Проучване сочи, че 83% от пробите на вода, която тече от чешмите в цял свят, е замърсена с пластмаси. Сега се оказа, че и самата чаша, с която пием, носи риск, пише topsante.com.
Учени от университета в Плимут доказаха, че част от отровите, които се съдържат в декорацията на чашата, попадат вътре. А в боите има потенциални отрови – кадмий и олово . И те се откриват в 70% от изрисуваните стъклени чаши.
Учените направили 197 теста с 72 вида стъклени чаши с картинки върху тях – стакани, детски чаши за вода, чаши за бира, вино, бокали.
В боите на рисунките на 70% от тях били открити кадмий и олово в концентрации 1000 пъти над допустимото.
Защото тези два елемента влизат в състава на боите, които се използват в индустрията за производство на чаши, не е ясно. Известно е, че има много напълно безвредни органични оцветители. В техния състав не влизат пигменти с метали, и те не са токсични нито за човек, нито за околната среда. Затова откритието на английските учени изненадва и самите тях.
Въпросът, който засега няма отговор е, защо тези токсични бои все още са в масова употреба както в Китай, така и в много страни от Европейския съюз, когато те имат толкова безвредни алтернативи.
Проучването е публикувано в престижното научно списание Science of The Total Environment.
Известно е, че при продължителна употреба на чашите,част от боите от рисунките върху тях, се отронват и е много лесно да бъдат погълнати. И при натрупване в продължителен период от време да доведат до проблеми със здравето.
Защото интоксикацията с кадмий и най-вече с олово може да доведе до усложнения с белите дробове, костите, черния дроб, бъбреците.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари